Logo
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
14.04.2021

LADDOMAT

LADDOMAT

Zmiešavacie zariadenie určené pre kotly na pevné palivo. Inštaluje sa na spiatočku kotlu, svojou konštrukciou nahrádza klasické zapojenie z jednotlivých dielov. Pozostáva z liatinového telesa, termoregulačného ventilu, čerpadla, spätnej klapky, guľových ventilov a teplomerov. Zapojenie kotla na biomasu s Laddomatom je podstatne jednoduchšie, a preto vám ho môžeme len odporučiť.

Funkcia zariadenia prebieha v 2 fázach. V prvej fáze, sa prostredníctvom ladomatu v systéme vytvorí primárny kotlový okruh, v ktorom cirkuluje výhradne len voda obsiahnutá v kotlovom telese. Táto voda s menším objemom sa oveľa rýchlejšie zohreje než by sa zohrieval celý objem vykurovacej vody zo systému a postupne sa v druhej fáze zohriata voda vypúšťa do celého vykurovacieho systému. Druhá fáza začne prebiehať keď teplota vody v kotlovom okruhu (z prvej fázy) dosiahne teplotu pevne určenú termopatronou Laddomatu, najčastejšie s nominálnou hodnotou 72°C alebo 78°C (môžu byť aj iné hodnoty, záleží od implementovanej termopatrony). Vtedy termopatrona otvori spodnú vetvu vykurovacieho systému a začne sa teplá voda z kotlového okruhu privádzať postupne do vykurovacieho systému. Čiastočne ostane v prevádzke aj kotlový okruh, z ktorého sa ku spiatočkovej chladnej vode primiešava teplá a nedochádza tak ku nežiadúcim vysokým teplotným rozdielom.

Názorné video demonštruje ako funguje Laddomat v zapojení s akumulačnou nádržou do systému.

zdroj: YouTube

PREČO LADDOMAT?

Toto je odpoveď pre tých, ktorí spaľujú v kotloch biomasu (drevo, pelety, uhlie...) a čudujú sa, prečo by mali k svojmu kotlu pripojiť Laddomat, poprípade aj akumulačnú nádrž a aký to má vlastne význam.

1. Predlžuje životnosť vykurovacieho systému

Laddomat slúži ako ochrana spiatočky, kde k vracajúcej sa chladnej vode zo systému primiešava teplú, aby nedochádzalo k prudkým zmenám teploty v kotlovom telese. Zabraňuje tým vzniku kotlovej korózie v spodnej polovici kotlového telesa čím výrazne predlžuje jeho životnosť. Mnoho producentov kotlov taktiež poskytuje dlhšiu záruku na svoje výrobky pokiaľ je vo vykurovacom systéme zapojený Laddomat.

Pri dosiahnutí teploty vody v kotlovom okruhu (určenej termopatronami od 55 - 98°C) sa otvorí termoregulačný ventil a následne začne vypúšťať teplú vodu do vykurovacieho systému. 

2. Úspora paliva

Vykurovací systém bez zapojenia akumulačnej nádrže musí byť rozkurovaný niekoľko krát za deň, aby udržal teplo, čo znamená, že sa minie viac dreva, peliet alebo iného paliva. Pokiaľ do systému zapojíte akumulačnú nádrž (písali sme o nej v článku AKUMULAČNÁ NÁDRŽ) a Laddomat môžete svoje náklady a spotrebu paliva výrazne znížiť.

3. Zvýšenie komfortu a vplyv na životné prostredie

Pri  zapojení s akumulačnou nádržou a Laddomatom znižujete interval zakurovania čím zvyšujete svoj komfort t.j. nemusíte toľkokrát za deň zakurovať ako v prípade, že je systém zapojený priamo bez nich. Zapojenie umožňuje lepšie využitie energie, ktorá sa uvoľňuje z paliva a tým vytvára optimálne podmienky pre ekologicky šetrné vykurovanie.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi